Trasy dla pasjonatów

Będę w tym dziale zbierać informacje o drogach wartych poznania i przejechania. Ciekawych pod względem widokowym, takich którymi przyjemnie się podróżuje, a także takich, które stanowią pozytywne wyzwanie dla kierowcy lubiącego prowadzić. Poniżej kilka propozycji. Lista będzie uzupełniana, a jeśli mielibyście ochotę ją wzbogacić, dzieląc się własnymi doświadczeniami – piszcie!


Ostrołęka-Mrągowo-Giżycko-Węgorzewo
Sympatyczna marszruta dla osób kierujących się z województwa mazowieckiego w okolice jezior Mamry, Dargin i Niegocin. Trasa w dużej części biegnie przez pola i lasy. W początkowej części szlaku (droga krajowa nr 53, później DK 59) poruszamy się po równinie, a po wjeździe na Pojezierze Mazurskie (DK 59, DK 63) – wśród malowniczych wzgórz.

Cała trasa, licząca około 160 kilometrów, charakteryzuje się niewielkim natężeniem ruchu. Do Mrągowa napotkamy liczne proste odcinki. Natomiast po minięciu wspomnianej miejscowości szosa zaczyna się wić zakrętami, pojawiają się też zjazdy i podjazdy, co aktywnemu kierowcy daje wiele satysfakcji. Jazda drogą Mrągowo-Ryn-Giżycko-Węgorzewo nie jest jednak miła wyłącznie dla tego, kto siedzi za kółkiem. Skorzystają także pasażerowie: wstęga asfaltu wije się bowiem wśród jezior, łąk i pól, a pięknych widoków
 nie brakuje

W którejś z mijanych mazurskich miejscowości bez problemu znajdziemy miejsce, aby zjeść obiad lub wypić kawę. Na przełomie lipca i sierpnia w Mrągowie odbywa się Piknik Country.

Link do trasy Ostrołęka-Mrągowo-Węgorzewo


.
Grossglocknerstrasse

Grossglocknerstrasse - trasa prawdziwie alpejska
Kwintesencja pojęcia droga alpejska. Jedna z najbardziej malowniczych tras w Austrii, wiodąca z okolic kurortów Zell am See i Kaprun do podnóża najwyższego szczytu austriackich Alp  Grossglocknera (3798 m). Grossglocknerstrasse ma długość 48 km i wspina się na wysokość 2511 m (!). Składa się praktycznie z samych serpentyn, podjazdów i zjazdów, oferując po drodze niezapomniane widoki. Można skorzystać z licznych parkingów i punktów widokowych, dając możliwość odpoczynku zarówno sobie, jak i swojemu środkowi lokomocji. Trasa jest otwarta od wiosny do jesieni, w godzinach dziennych. Wjazd płatny. Oficjalna strona tutaj. Warto!


Link do trasy Grossglocknerstrasse


Limanowa-Kamienica
Ta piękna, licząca ok. 22 km górska trasa prowadzi z Limanowej (woj. małopolskie) w kierunku południowym – do wsi Kamienica. Wijąca się przez Beskid Wyspowy szosa prowadzi przez Starą Wieś, Zalesie i Zbludzę, oferując po drodze piękne widoki. Droga jest wyposażona w nową nawierzchnię i dobrze oznakowana. Po drodze napotkamy zaledwie kilka kilometrów obszaru zabudowanego, co pozwala podróżować płynnie i bez przestojów; sprzyja temu także mało intensywny ruch.

Trasa, jeśli chcemy ją przejechać poprawnie, wymaga od kierowcy uwagi. Składa się ona bowiem z prawie samych zakrętów, podjazdów i zjazdów. Po drodze pokonujemy między innymi malowniczą Przełęcz Pod Ostrą, położoną na wysokości 820 m (400 metrów przewyższenia ponad poziomem Limanowej).

Dla tych, którzy lubią prowadzić samochód – czysta przyjemność i świetny cel weekendowej przejażdżki.

Link do trasy Limanowa-Kamienica


Z Warszawy do Krakowa inaczej
Większość zmotoryzowanych trasę z Warszawy do Krakowa pokonuje na dwa sposoby. Jeden z nich to skierować się na drogę krajową nr 8 do Piotrkowa Trybunalskiego, następnie na „Gierkówkę” (DK 1) do Katowic i dojechać do Grodu Kraka autostradą A4. Drugi to trasa przez Radom i Kielce, drogą krajową nr 7. Jest jednak alternatywa.

Jeśli wolimy unikać zatłoczonych głównych szlaków komunikacyjnych, proponuję spróbować następującej trasy: w Rawie Mazowieckiej skręcamy z DK 8 w drogę nr 726 i kierujemy się w stronę Rzeczycy. Mijamy tę miejscowość, a następnie Inowłódz i Opoczno, cały czas pozostając na drodze 726, by w Żarnowie wjechać na drogę krajową nr 74 i tą trasą dotrzeć do obwodnicy Kielc. Stąd już tradycyjnie kierujemy się w stronę Krakowa drogą nr 7.

Odcinek z Rawy Mazowieckiej do Żarnowa to przyjemna widokowo trasa o minimalnym ruchu, prowadząca głównie przez lasy i pola. Nawierzchnia bywa różna, czasami jest dość kiepska. Z kolei odcinek od Żarnowa do obwodnicy Kielc również prowadzi głównie przez lasy i małe miejscowości, ale nawierzchnia jest tu już dobrej jakości. Ruch jest mały, a w razie potrzeby mamy liczne możliwości wyprzedzania.

Ta trasa jest nieporównanie przyjemniejsza, niż monotonna podróż „Gierkówką” lub alternatywną drogą przez Radom. Jej długość to ok. 110 km; czas przejazdu nie odbiega znacząco od przejazdu drogami nr 1 i nr 7.

Link do trasy Rawa Mazowiecka-Kielce
Prowadzi drogami: droga wojewódzka nr 726 i droga krajowa nr 74


Chojnice-Bytów-Słupsk
Przyjemna trasa przez Bory Tucholskie i Park Krajobrazowy Doliny Słupi, alternatywa dla dróg krajowych nr 25 i 21.

W Chojnicach wjeżdżamy na drogę wojewódzką nr 212 i ok. 60-kilometrowy odcinek do Bytowa pokonujemy w większości przez lasy i rzadko rozrzucone miejscowości letniskowe. W Bytowie pozostajemy na DW 212 i dojeżdżamy nią do miejscowości Unichowo, gdzie skręcamy w lewo, w drogę nr 210. Przejeżdżamy następnie przez miejscowości Motarzyno, Niemczewo i Dębnica Kaszubska i w ten sposób docieramy do Słupska. Pięćdziesięciokilometrowy odcinek pomiędzy Bytowem a Słupskiem, prowadzący przez park krajobrazowy zlokalizowany w dorzeczu rzeki Słupi, jest malowniczy. Ruch jest tu niewielki i podróżuje się tu z przyjemnością.

Link do trasy Chojnice-Bytów-Słupsk
Prowadzi drogami: DW 212, DW 210


Bułgarska riwiera: Burgas-Sozopol-Sinemorec
Ta około 80-kilometrowa trasa wije się wzdłuż wybrzeża Morza Czarnego, często wznosząc i opadając w górzystym nadmorskim terenie. W kilku miejscach szosa biegnie dosłownie brzegiem morza. Po drodze piękne widoki i liczne miejscowości letniskowe. Niektóre bardzo ruchliwe, jak Sozopol, a niektóre jeszcze nie tak skomercjalizowane, jak Achtopol i Sinemorec - mieszczące się w najbardziej na południe wysuniętej części wybrzeża. W okolicach miejscowości Primorsko warto odwiedzić malowniczy rezerwat rzeki Ropotamo.

Trasa jest kręta i miejscami wymaga od kierowcy sporej koncentracji – na zakrętach można napotkać ślady awaryjnych hamowań i pogięte bariery energochłonne – jednak uważnemu kierowcy nie nastręcza wielkich problemów.

Link do trasy Burgas-Sinemorec
Prowadzi drogami: 9/E87, w Carewie skręt w mniejszą drogę prowadzącą wzdłuż wybrzeża

6 komentarzy:

  1. Zapraszam do dzielenia się Waszymi ulubionymi drogami!

    OdpowiedzUsuń
  2. Szczerze mówiąc przejeżdżałem całe Grossglocknerstrasse z wujkiem w wieku ~10 lat, pamiętam, że hamulce zagotowały się po drodze chyba 3 razy :) Ale nie miałem pojęcia, że to popularna droga, może kiedyś sam się tam wybiorę.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. ta droga nie jest popularna
      wiedzie przez teren parku narodowego i faktycznie, platna jest ( kilka €)
      trasa jest w zasadzie jedyna mozliwoscia dla turystow pragnacych zdobyc Großglockner lodowiec. I prowadzi do parkingu, skad turysci zaczynaja swoja wyprawe na lodowiec :)

      Usuń
  3. Co do trasy z Warszawy do Krakowa to polecam jeszcze 12km za Żarnowem skręcic na Radzoszyce a dalej przez Łopuszno i Małogoszcz do Jędrzejowa:
    http://mapy.google.pl/maps?q=from:rawa+mazowiecka+to:%C5%BBarn%C3%B3w+to:radoszyce+to:J%C4%99drzej%C3%B3w&saddr=rawa+mazowiecka&daddr=%C5%BBarn%C3%B3w+to:radoszyce+to:J%C4%99drzej%C3%B3w&hl=pl&ie=UTF8&ll=51.203442,20.239563&spn=1.299263,2.263184&sll=51.203442,20.374146&sspn=1.299263,2.263184&geocode=FdbjFQMd5hU1ASnxqYRpTnAZRzGM6LtHWOieNA%3BFZv6DQMdo9EzASn3V4Iw4MAZRzFL9zN-d7hSuA%3BFUdSCwMdhx41ASkbKM7LRtAZRzHL3GBLTPIsOw%3BFemxBAMdBdA1ASmxtyvASpkXRzF00q3mp5_ljQ&t=m&z=9

    OdpowiedzUsuń
  4. dzięki, przetestuję przy najbliższej podróży z Warszawy do Krakowa!

    OdpowiedzUsuń
  5. Trzecią z wymienionych tras jechałem jakiś czas temu, ale w przeciwnym kierunku, w dodatku nocą. Ponieważ pochodzę z pogórza, lubię takie drogi, gdzie technika jazdy nie sprowadza się do "gazu i do przodu", ale trzeba korzystać z umiejętności wybrania odpowiedniego biegu czy hamowania silnikiem.
    W tej okolicy bardzo przyjemnie jedzie się drogą o podobnym charakterze z Dębna Podhalańskiego przez Ochotnicę (mam na myśli szczególnie odcinek leśny).

    OdpowiedzUsuń

Proszę podpisywać komentarze imieniem lub nickiem - inaczej trudno prowadzić rozmowę :)