31 października 2011

Pierwszy Dzień Otwarty Superjazdy – Warszawa

W sobotę 26 listopada 2011 „Superjazda” organizuje w okolicach Warszawy swój pierwszy Dzień Otwarty, czyli całodniowe szkolenie praktyczne w dziedzinie techniki jazdy samochodem. Czytelnicy zainteresowani rozwinięciem swych umiejętności będą mieli w tym dniu możliwość pojeździć ze mną i zobaczyć, jak teoria prezentowana na niniejszych łamach znajduje realizację w praktyce. Szczegóły poniżej.

Osoby odwiedzające tę stronę wiedzą, że miałem kiedyś przyjemność rozwijać swoje umiejętności prowadzenia samochodu w Wielkiej Brytanii. Funkcjonuje tam aktywna społeczność miłośników advanced driving, czyli zaawansowanego prowadzenia samochodu, której członkowie regularnie spotykają się, aby wspólnie jeździć i nieodpłatnie wymieniać doświadczeniami. Robią to dla przyjemności kontaktu z podobnie myślącymi osobami oraz w imię korzyści, które wynikają z takiej aktywności dla bezpieczeństwa ruchu drogowego. Chciałbym skopiować formułę takich spotkań w Polsce i właśnie stąd wzięła się idea Dnia Otwartego Superjazdy.


Dzień Otwarty ma być spotkaniem, podczas którego każda zainteresowana osoba będzie mogła pojeździć ze mną i rozwinąć swoje praktyczne umiejętności w dziedzinie techniki jazdy. Dla mnie z kolei jest to sposób realizacji pasji, którą jest uczenie kierowców, jak bezpieczniej prowadzić.


Zdaję sobie sprawę, że w polskich warunkach idea nieodpłatnego dzielenia się wiedzą wydaje się niecodzienna. 
Mnie to jednak po prostu sprawia frajdę, bo mogę podzielić się czymś wartościowym z innymi kierowcami, a także dołożyć cegiełkę do poprawy bezpieczeństwa na polskich drogach. Dodatkowo, takie spotkania są dla mnie odskocznią od pracy zawodowej, w której co prawda zajmuję się podobnymi rzeczami, ale w zupełnie innej atmosferze i oczywiście na czysto komercyjnych zasadach. 

Podczas Dnia Otwartego jedyną opłatą jest więc to, że 
jeśli po zakończeniu jazd uznacie nasze spotkanie za wartościowe, proszę abyście zrewanżowali mi się umieszczając pozytywne referencje i linki do „Superjazdy” w internecie lub w komentarzach na samej „Superjeździe”. Jest to dla mnie ważne z punktu widzenia promocji strony i budowania marki. 

No i jest też drugi koszt uczestnictwa – to Wy stawiacie ciastko i kawę w przerwie!

Czym będziemy się zajmować podczas Dnia Otwartego
Moja propozycja tematów przewodnich naszego spotkania:

 • jazda defensywna, ćwiczenia technik obserwacji drogi, przewidywanie i uprzedzanie wypadków na drodze, taktyka jazdy 
 • ecodriving w praktyce 
 • wszelkie inne kwestie związane z prowadzeniem samochodu, które będą Was interesować, odpowiedzi na Wasze pytania, radzenie sobie z trudnymi dla Was sytuacjami drogowymi. 
.
Dla kogo jest przeznaczony Dzień Otwarty?
Dzień Otwarty jest przeznaczony dla każdego, kto interesuje się jazdą samochodem i chce rozwinąć swoje umiejętności lub wymienić doświadczeniami. Osiągniemy wartościowe rezultaty zarówno z kierowcami z 30-letnim stażem, jak i z osobami, które mają prawo jazdy od kilkunastu miesięcy.

Minimalnym wymogiem uczestnictwa w Dniu Otwartym jest posiadanie przejechanych przynajmniej 10 tys. km od zrobienia prawa jazdy oraz regularne korzystanie z samochodu co najmniej od roku. Osoby z mniejszym doświadczeniem nie byłyby w stanie skorzystać z tego rodzaju szkolenia.

Zapraszam w równym stopniu Czytelników, jak i Czytelniczki. Jazdy odbędą się w przyjaznej atmosferze, dalekiej od stereotypów na temat umiejętności którejkolwiek płci za kierownicą.

Serdecznie zapraszam też kierowców o zaawansowanych umiejętnościach i instruktorów bezpiecznej jazdy – chętnie wymienię się doświadczeniami i nauczę od Was czegoś nowego.

Organizacja zajęć
Dzień zostanie podzielony na kilka sesji długości około 1,5-2 godzin każda. Każdy z Uczestników będzie mieć jedną sesję do swojej wyłącznej dyspozycji, prowadząc własny samochód, ze mną w fotelu pasażera. Z poszczególnymi osobami umówię się na konkretne godziny, począwszy od przedpołudnia. Jeśli zainteresowanych będzie dużo i wyrazicie chęć, aby jeździć razem, możemy też jeździć w np. dwuosobowych grupach.

Jazdy odbędą się w okolicach Warszawy. Dokładne miejsce naszego spotkania zostanie podane później; najprawdopodobniej będzie to jakaś stacja benzynowa serwująca dobrą kawę i położona w takim miejscu, aby łatwo było nam dotrzeć do ciekawych i wymagających dróg.

Jazdy szkoleniowe odbędą się na samochodach Czytelników, chyba że będziecie zainteresowani przejazdem demonstracyjnym w moim wykonaniu – wówczas przesiądziemy się na chwilę do bolidu „Superjazdy”. 
Koszty dojazdu oraz paliwa uczestnicy pokrywają sami. 

Jak się zgłosić
Proszę, aby osoby zainteresowane udziałem w Dniu Otwartym zgłosiły swój akces używając komentarzy pod artykułem. Dzięki temu wszyscy będą mieć lepszą świadomość sytuacji i łatwiej będzie nam skoordynować działania. Równolegle proszę o kontakt e-mailowy, który umożliwi mi precyzyjne umówienie się z Wami. Z kilkorgiem Czytelników zresztą już niedawno rozmawiałem – mam nadzieję, że znajdziecie czas 26 listopada!

Po zebraniu się grupy przynajmniej kilku osób, podam (również poprzez komentarze) roboczy harmonogram jazd. Wspólnie doszlifujemy go do postaci pasującej wszystkim.

Serdecznie zapraszam
Zapraszam zarówno znajomych, jak i osoby, które znam jedynie z internetu, jak również osoby, których jeszcze nie miałem przyjemności poznać. Liczę na dużą liczbę chętnych!


29 komentarzy:

 1. Zgłaszam chęć. Jest szansa, że zapewnię ciasto domowej roboty. :)

  OdpowiedzUsuń
 2. super inicjatywa, tego sie w Polsce czesto nie spotyka. wezme udzial i opowiem znajomym!

  OdpowiedzUsuń
 3. Bebe, Gosia, bardzo się cieszę z Waszego zainteresowania (i zapowiedzi domowego ciasta ;)) i zapraszam. Na razie poczekajmy jeszcze chwilę, zobaczymy, ile osób się zgłosi. Proszę skontaktujcie się ze mną też w wolnej chwili mailem, żebyśmy mogli powoli zacząć się umawiać. Dajcie też proszę znać, jakie zagadnienia najbardziej Was interesują, żebym miał czas się przygotować ;).

  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 4. Dla mnie to niestety za daleko, ale rozsieję linki po internecie, może akurat ktoś chętny je zobaczy. :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Karol, a z której części świata jesteś?

  OdpowiedzUsuń
 6. Prawie pomorze... http://maps.google.pl/?ll=53.368275,17.330246&spn=0.084705,0.153637&t=m&z=13&vpsrc=6

  OdpowiedzUsuń
 7. OK, pytam, bo planuję jeszcze podobną imprezę w Krakowie i myślałem, że może mieszkasz na południu Polski. No cóż, gdybyś mimo wszystko się zdecydował, to zapraszam!

  OdpowiedzUsuń
 8. Zgłaszam swój udział.

  OdpowiedzUsuń
 9. To taki zwykły anonimowy anonim z 20 tys za kółkiem przez rok, własnym autem użytkowanym na co dzień i bez doświadczeń w jeździ innej niż na drogach publicznych - może sobie ot tak po prostu za darmo wpaść, poczęstować (się, bądź innych...), pojeździć i wypaść?

  Bo to takie wyjątkowo podejrzane jest :) COŚ ZA DARMO!

  OdpowiedzUsuń
 10. Cześć Mamlecz :).

  No wiem, że podejrzane, dlatego starałem się w miarę dokładnie wyłożyć moje intencje i motywacje w tekście powyżej. Jeśli poczujesz się z tego powodu lepiej, to możesz też przyjąć, że dzięki takim spotkaniom jak to chcę zebrać możliwie różnorodne doświadczenia (tak naprawdę dopiero zaczynam profesjonalnie zajmować się szkoleniami, więc jest to dla mnie istotne). Druga rzecz, o którą proszę w zamian to fajne referencje na internecie (w komentarzach tutaj, na forach, itp.) - oczywiście jeśli będziesz zadowolony(a) z tego, do czego wspólnie dojdziemy.

  No i wypadałoby nie przychodzić ot tak sobie, tylko trochę się najpierw przygotować, przynajmniej czytając artykuły publikowane na tej stronie. To spotkanie jest przede wszystkim dla osób, które tutaj bywają i interesują się bezpieczną jazdą.

  Jednak tak naprawdę robię to dla przyjemności. Możesz wierzyć lub nie, ja naprawdę mam z tego fun :).

  Jeśli jesteś zainteresowany/a, to proszę o maila, będziemy umawiać się dokładniej.

  OdpowiedzUsuń
 11. Karol ja jestem z Bydgoszczy. Jeśli reflektujesz możemy dojechać jednym wozem, zawsze raźniej i mniej zmęczenia. Jeśli jesteś zainteresowany to napisz na k-u_b-a_s/i\a2@t-len.pl (tylko usuń znaki specjalne;) ) Podrawiam

  Szkuba

  OdpowiedzUsuń
 12. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 13. Fajna idea i super pomysł. P Wojtku dziękuje za jazdy w komercyjnej szkole - naprawdę sporo dały do myślenia i staram się trzymać zasady 3 sek
  Pozdrawiam
  woszczynski.a_a_to_usun_@gmail.com

  wszystko oddzielone _ usun odpisujac

  OdpowiedzUsuń
 14. Ha,ha, a więc dotarł Pan i tutaj. Cieszę się, że szkolenie się Panu podobało i zasada 3 sek działa. Jest Pan zainteresowany udziałem w Dniu Otwartym? Tym razem moglibyśmy poćwiczyć inne rzeczy, niż ekojazda. Zapraszam!

  OdpowiedzUsuń
 15. @Szkuba: Pisząc za daleko miałem na myśli między innymi sprawy finansowe. Jeśli będzie kiedyś kolejny dzień otwarty Superjazdy, to może się zdecyduję. W tym roku jednak akurat w tym samym czasie będę w siebie wlewał % na weselu mojej siostry :)
  Dziękuję jednak za propozycję.

  OdpowiedzUsuń
 16. @karolkuich: szkoda, może kiedyś będzie się okazja spotkać na żywo, w razie czego zapraszam na spoty mitsumaniaków mój email powinieneś mieć od Wojtka.

  szkuba

  OdpowiedzUsuń
 17. Dziękuję, dziękuję. Mam nadzieje, że chociaż jakiś filmik i parę zdjęć z dnia otwartego się znajdzie i oczywiście jakiś mały artykuł... :)

  OdpowiedzUsuń
 18. Artykuł-minirelacja będzie na pewno, choć oczywiście bez danych osobowych :).

  OdpowiedzUsuń
 19. Witam wszystkich,

  Na dzień dzisiejszy mamy wstępnie potwierdzone trzy osoby (będę się tutaj posługiwać Waszymi nickami):
  1. bebe
  2. szkuba
  3. woszczynski.a

  Co do harmonogramu godzinowego, to jeszcze czekam na informacje od szkuby o planowanym przez Niego sposobie dojazdu i wtedy coś zaproponuję.

  Miejsce spotkania potwierdzę po weekendzie 19-20.XI - będzie w promieniu 20 km od Warszawy.

  Pozdrawiam
  Wojtek

  OdpowiedzUsuń
 20. Zgłaszam gotowość do podjęcia szkolenia.

  Robert

  OdpowiedzUsuń
 21. 1. bebe
  2. szkuba
  3. woszczynski.a
  4. Robert

  Przepraszam za pominięcie!

  Mam prośbę do wszystkich (którzy jeszcze mi tego nie wysłali) o info, na jakich zagadnieniach chcielibyście się skoncentrować podczas jazd.

  OdpowiedzUsuń
 22. zgłaszam jeszcze udział Doroty.

  pozdrawiam
  szkuba

  OdpowiedzUsuń
 23. Więc mamy taki skład (kolejność i harmonogram godzinowy - do potwierdzenia):
  1. bebe
  2. szkuba + Dorota
  3. woszczynski.a
  4. Robert

  OdpowiedzUsuń
 24. Witam serdecznie wszystkich uczestników Dnia Otwartego. Zgodnie z obietnicą, podaję bliższe informacje o organizacji zajęć w sobotę 26 listopada.

  Punkt zbiórki, w którym będę się z Wami spotykał, to restauracja McDonald’s w Legionowie, na rogu ulic Warszawskiej i Jagiellońskiej, położona przy drodze krajowej nr 61: http://mapy.google.pl/maps?q=Legionowo+ul+Jagiello%C5%84ska&hl=pl&ie=UTF8&ll=52.395139,20.938311&spn=0.013853,0.042272&sll=52.187405,19.204102&sspn=7.128103,21.643066&vpsrc=6&hnear=Jagiello%C5%84ska,+Legionowo,+legionowski,+Mazowieckie&t=m&z=15

  Spotykamy się albo przy moim samochodzie (szczegóły podam na priv) albo w środku – gdyby nie było mnie na zewnątrz, proszę o telefon, ewentualnie proszę znajdźcie mnie w środku (ze zdjęcia wiecie, jak wyglądam).

  Z każdą osobą spędzę 1,5 godziny, plus ewentualnie kilkanaście minut rozmowy w oczekiwaniu na kolejnego Uczestnika. Wyjątkiem będą Szkuba i Dorota, którzy przyjeżdżają we dwójkę i z którymi w związku z tym spędzę nieco więcej czasu. Optymalne byłyby nieco dłuższe spotkania, ale ze względu na sporą liczbę uczestników i moją wytrzymałość musimy poprzestać na 1 h 30 min-1 h 45 min.

  Proponowany harmonogram jazd (starałem się uwzględnić fakt, że niektórzy dojeżdżają z odległych miejsc; byłbym Wam wdzięczny za dostosowanie się, chyba że ktoś absolutnie nie da rady):
  1. Bebe 8:45-10:15
  2. Szkuba + Dorota 10:30-12:15
  3. Robert 12:45-14:15
  4. Woszczynski.a 14:30-16:00

  Będziemy jeździć głównie po trasach pozamiejskich, ale w przypadku niektórych osób zahaczymy o Warszawę.

  Proponuję następujący program każdej jazdy:
  • 10 minut – poznanie się, rozmowa, wprowadzenie, ew. niezbędna teoria
  • 70 minut – ćwiczenia praktyczne na drodze, w tym (w razie Waszego zainteresowania) – demonstracja w moim wykonaniu
  • 10 minut – zakończenie, podsumowanie i sugestie dotyczące obszarów, nad którymi Uczestnik powinien pracować.

  BARDZO PROSZĘ O PUNKTUALNE PRZYBYCIE – w razie Waszego spóźnienia musielibyśmy skrócić jazdę.

  Do każdego z Was wyślę za chwilę maile ze szczegółami.

  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 25. Zmiana kolejności:
  1.Robert 8:45-10:15
  2.Szkuba + Dorota 10:30-12:15
  3.Bebe 12:45-14:15
  4.Woszczyński.a 14:30-16:00

  OdpowiedzUsuń
 26. Jutro wszystko bez zmian. Zapraszam wszystkich o ustalonych godzinach, w umówione miejsce. Do zobaczenia! :)

  OdpowiedzUsuń
 27. Bardzo dziękuję za szkolenie. Otworzyło mi ono oczy na wiele spraw z zakresu technik jazdy. Przede mną jeszcze długa droga do osiągnięcia doskonałości, ale warto dążyć do tego, bo świadomość, że ma się wpływ na sytuację bezpieczeństwa na drodze jest bardzo ważna.
  Naprawdę warto było przyjechać aż z Gdańska.

  Pozdrawiam,
  Robert

  OdpowiedzUsuń
 28. I Dzień Otwarty już za mną. Powiem tak To KOLEJNY BARDZO WAŻNY etap na drodze do zostania świadomym i bezpieczniejszym kierowca.
  Wojtek ma prawdziwy dar do nauczania i przekazywania wiedzy. Pokazał i dostrzegł w czym niedomagam za kierownicą. Uświadomił jak ważną sprawą jest patrzenie w przód myślenie co się zaraz może zdarzyć na drodze. Jak to po szkoleniu kartka z uwagami jest cała zapisana, jest nad czym pracować :).
  PS Bebe ciasto super :)
  Dziękuję i mam nadzieje, że na następnych dniach otwartych będę już mniej błędów popełniał.

  OdpowiedzUsuń
 29. Ja również Wam dziękuję! To były dla mnie naprawdę miłe spotkania i mam nadzieję, że okażą się dla Was jak najbardziej użyteczne.

  OdpowiedzUsuń

Proszę podpisywać komentarze imieniem lub nickiem - inaczej trudno prowadzić rozmowę :)