O kim tak naprawdę można powiedzieć, że umie dobrze prowadzić? W Polsce za dobrych kierowców uważają się prawie wszyscy. Jednocześnie jednak polskie środowisko drogowe należy do najniebezpieczniejszych na świecie – od 1990 r. na naszych drogach zginęło lub odniosło rany półtora miliona osób, a wypadków oraz kolizji zgłoszonych policji było prawie siedem milionów. Jak to możliwe, skoro prawie wszyscy prowadzą dobrze? Otóż – trzeba to sobie wreszcie powiedzieć – większość Polaków po prostu nie umie jeździć. Za to stworzyliśmy sobie całą mitologię, która usprawiedliwia nasze nieudolne poczynania.
.
Na nic protesty, pogardliwe wzruszenie ramionami, ucieczka od ekranu komputera. Powiedzmy to jasno: typowy polski kierowca, wbrew własnym wyobrażeniom, niestety jest kierowcą słabym.
W kolejnym odcinku cyklu „znaki znane i nieznane” zajmiemy się trzema stosunkowo rzadko spotykanymi znakami ostrzegawczymi, które – jak się okazuje – mają podwójne znaczenie. Chodzi o znaki A-26 „lotnisko” z sylwetką samolotu, A-34 „wypadek drogowy” i znak A-19 „boczny wiatr”.
Zaczynamy cykl wywiadów z autorytetami w dziedzinie bezpiecznej jazdy, bezpieczeństwa ruchu drogowego i motoryzacji. W pierwszym odcinku cyklu temat na czasie: korzystanie z opon zimowych i jak poprawnie prowadzić samochód w warunkach zimowych. Swoimi opiniami z czytelnikami bloga superjazda.blogspot.com dzieli się Andrzej Lenczowski, legenda środowiska doskonalenia techniki jazdy, szef krakowskiej szkoły Acceleration Sport Driving School.