22 grudnia 2012

Wesołych Świąt i Szczęśliwego 2013!

W 2012 r. „Superjazdę”, mimo niewielkiej liczby nowych artykułów, co miesiąc odwiedzało 2-3 tysięcy internautów. Dziękuję wszystkim za zainteresowanie oraz za to, że współtworzycie ten serwis poprzez komentarze. Mam nadzieję, że dalej będziemy się tutaj spotykać! Postaram się od czasu do czasu stworzyć po temu merytoryczną podstawę w postaci nowego artykułu.

Tymczasem, Wszystkim Czytelnikom i Czytelniczkom życzę Spokojnych Świąt, a w nadchodzącym roku – takiej jazdy samochodem, którą bez wahania można nazwać Superjazdą!

Do zobaczenia w 2013 r.

28 października 2012

Bezpieczny odstęp przed samochodem

Zagadnienie bezpiecznego odstępu było już wielokrotnie poruszane przez „Superjazdę”, ale zawsze przy okazji omawiania innych tematów, a nigdy całościowo i zbiorczo. Warto nadrobić ten brak, ponieważ utrzymywanie odpowiedniej ilości wolnego miejsca przed pojazdem ma fundamentalne znaczenie dla jakości naszej jazdy. Zmiana nawyków dotyczących odstępu przed samochodem jest też najprostszym sposobem na obniżenie ryzyka uczestniczenia w wypadku. Zapraszam do lektury i dyskusji.

Dziś zbieramy w jednym miejscu zasady utrzymywania bezpiecznego odstępu w różnych warunkach, a także omawiamy korzyści i ograniczenia z tym związane.

29 sierpnia 2012

Taktyka jazdy: radzenie sobie z agresją na drodze

Kończąca zeszłoroczny artykuł o taktyce jazdy zapowiedź „kontynuacji za kilka tygodni” okazała się przesadzona. Mea culpa. Jednak wszystko dobre, co się dobrze kończy, i dziś wracamy do zagadnienia taktyki jazdy tekstem o radzeniu sobie z agresją na drodze. Tym razem nie jest to materiał tak obszerny, jak już bywało na tych łamach, ale względnie zwięzła notka. Od teraz na „Superjeździe” będą dominować właśnie krótsze teksty, bo liczę, że takie łatwiej będzie mi pisać i często publikować. Między innymi, planuję omówić kolejne elementy taktyki jazdy. Kiedy? O nie – już niczego nie obiecam.

Agresja zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego. Utrudnia kierowcy trzeźwą ocenę sytuacji, zmniejsza pojemność jego uwagi, powoduje przyspieszone zmęczenie, a także prowadzi do konfliktów z innymi uczestnikami ruchu. Raz na jakiś czas końcowym rezultatem działania tych czynników jest kolizja lub wypadek.

28 kwietnia 2012

„Superjazda” w Krakowie

„Superjazda” spędza długi weekend w okolicach Grodu Kraka, więc gdyby ktoś z Czytelników lub Czytelniczek miał ochotę np. wspólnie pojeździć – możemy się umówić. 

Jesienią wspominałem, że kolejny „dzień otwarty” odbędzie się w okolicach Krakowa. Teraz może nie będzie to aż dzień otwarty (ten odbędzie się w bliżej niesprecyzowanej jeszcze przyszłości), ale gdyby ktoś był zainteresowany spotkaniem ze mną i poprawą swoich umiejętności za kółkiem – proszę o kontakt. Zasady są takie same, jak podczas pierwszego, jesiennego Dnia Otwartego.

15 kwietnia 2012

Ekojazda

Wysokie ceny paliw okazały się nie tylko chwilową fluktuacją rynku, ale nową rzeczywistością, z którą trzeba sobie na co dzień radzić. Przy cenie litra benzyny w okolicach sześciu złotych nawet samochodowi macho zaczynają flirtować ze stylem „eko” (no, chyba że jeżdżą samochodem służbowym). Tylko czy zawsze wiemy, jak ten flirt przeprowadzić, aby przyniósł on oczekiwane rezultaty, a nie zaowocował jakąś niespodzianką?

O ecodrivingu w Polsce od kilku lat mówi się dużo, w miarę wzrostu cen paliw coraz więcej, ale nie zawsze są to informacje poprawne, a czasem – wręcz szkodliwe dla osób, które chciałyby zaoszczędzić paliwo. Z drugiej strony niektóre źródła prezentują wyidealizowaną wersję ekojazdy, którą trudno stosować podczas codziennego prowadzenia samochodu. Gdzie leży złoty środek? Jak prowadzić samochód nie tylko – jak mówi credo „Superjazdy” – „bezpiecznie, sprawnie i elegancko”, ale też ekonomicznie? Dziś, w „Superjeździe” – o ekojeździe.

27 stycznia 2012

Kreatywne użycie świateł i sygnalizowanie

Kierowca ma do dyspozycji pokaźny wachlarz sygnałów, które może wysyłać innym użytkownikom drogi. Celem sygnalizowania powinno być, jak zwykle, zwiększenie własnego bezpieczeństwa, poprawa płynności jazdy, a także – czasami – sprawniejsze przemieszczanie się. Sygnały na drodze wysyłamy głównie z użyciem zewnętrznego oświetlenia pojazdu. Dzięki inteligentnemu użyciu świateł inni uczestnicy ruchu trafniej zrozumieją nasze intencje. Ze światłami można bowiem zrobić więcej, niż tylko nimi świecić. 

Jeżdżąc z różnymi kierowcami nagminnie spotykam się z nieprawidłowym sygnalizowaniem. Najczęściej dotyczy to sygnalizowania zmiany pasa ruchu (patrz: zasada LDKM). Większość kierowców, jeśli w ogóle, sygnalizuje ten manewr już w momencie jego wykonywania, co nie ma wartości informacyjnej i jest niezgodne z przepisami. Najczęściej kierowcy postępują tak, naśladując ogólną, niechlujną normę. Są też tacy, którzy ruch drogowy postrzegają jako walkę z innymi użytkownikami drogi, a ponieważ „wrogowi nie wolno zdradzać swoich zamiarów”, poprawne sygnalizowanie uznają za oznakę słabości.